Athletics

Back to Athletics Back to Spring Sports
Print Page

Region Championships

fiogf49gjkf0d

Region Championships Team Finishes

Year

Classification

Girls

Boys

2019

7-AAAA

2

1

20187-AAAA33
20177-AAAA 22

2016

4-AAA

2

3

2015

4-AAA

2

2

2014

6-AAA

1

4

2013

6-AAA

2

4

2012

6-AA

2

2

2011

6-AA

2

5

2010

6-AA

5

6

2009

6-AA

5

5

2008

5-AAA

4

3

2007

5-AAA

3

1

2006

5-AAA

1

2

2005

5-AAA

2

2

2004

5-AA

2

1

2003

5-AA

6

6

2002

5-AAAA

11

15


Region Champions

2019 – 7-AAAA

Jamie Dewalt

400 Meter Run

Hannah Miniutti

1600 Meter Run

Hannah Miniutti

3200 Meter Run

Jana Barden

Shot Put

Quinton Reese

110 Meter Hurdles

Bolden / Bryant / Stanziano / Reese400 Meter Relay
Quinton ReeseLong Jump 
Jackson FilipowiczShot Put

2018 – 7-AAAA

Emma Rose Bagwell

800 Meter Run

Jana Barden

Shot Put

Chris Turko

800 Meter Run

Brennan O'Connor

3200 Meter Run

Quinton Reese

110 Meter Hurdles

Quinton ReeseLong Jump 


2017 – 7-AAAA

Emma Rose Bagwell

800 Meter Run

Maddie Heller

1600 Meter Run

Jana Barden

Shot Put

Ben McCoy

3200 Meter Run

Griffin Gilder

Shot Put

 

2016 – 4-AAA

Mary Claire Solomon

3200 Meter Run

Ben McCoy

1600 Meter Run

Ben McCoy

3200 Meter Run

 

2015 – 4-AAA

Mary Claire Solomon

1600 Meter Run

Mary Claire Solomon

3200 Meter Run

Elizabeth Tenoschok

High Jump

Zion Lewis

Triple Jump

Bailey Durham

110 Meter Hurdles

Bailey Durham

300 Meter Hurdles

 

2014 – 6-AAA

Zion Lewis

100 Meter Dash

Zion Lewis

200 Meter Dash

Bailey Willett

800 Meter Run

Anna Gandolfo

1600 Meter Run

Anna Gandolfo

3200 Meter Run

Gandolfo/Iassogna/Innis/Willett

1600 Meter Relay

Bailey Durham

110 Meter Hurdles

  

2013 – 6-AAA

Anna Gandolfo

1600 Meter Run

Anna Gandolfo

3200 Meter Run

 

2012 – 6-AA

Bailey Willett

400 Meter Run

Anna Gandolfo

3200 Meter Run

Makenzee Bisig

Discus

 

2011 – 6-AA

Bailey Willett

800 Meter Run

Carly Wampfler

Discus

Tyler Harrison

110 Meter Hurdles

Tyler Harrison

300 Meter Hurdles

 

2010 – 6-AA

Katie Hawkins

Discus

Andrew Smith

110 Meter Hurdles

 

2009 – 6-AA

Katie Hawkins

Shot Put

Connor Chesser

800 Meter Run

Connor Chesser

1600 Meter Run

 

2008 – 5-AAA

Janie Mertz

Pole Vault

 

2007 – 5-AAA

Connor Chesser

1600 Meter Run

Richard Browning

Pole Vault

 

2006 – 5-AAA

Kathleen Abell

Discus

Maggie Valz

Pole Vault

Josh Houser

1600 Meter Run

Richard Browning

Pole Vault

Stephen Pieczynski

Shot Put

 

2005 – 5-AAA

Caroline Vaughn

100 Meter Hurdles

Chelsea Walsh

1600 Meter Run

Taylor Kopacka

Pole Vault

Josh Houser

1600 Meter Run

Dan Jordan

Pole Vault

Chase Bisig

Shot Put

 

2004 – 5-AA

Caroline Vaughn

100 Meter Hurdles

Caroline Vaughn

300 Meter Hurdles

Kopec/Morris/Breedlove/Vaughn

400 Meter Relay

Kopec/Coleman/Breedlove/Vaughn

1600 Meter Relay

Laura Beauchamp

Pole Vault

Liz Walker

Shot Put

Matt Gonglash

110 Meter Hurdles

Jack Andrews

Discus

Dan Jordan

Pole Vault

Jack Andrews

Shot Put

 

2003 – 5-AA

Nick DiLuzio

Shot Put

 

2002 – 5-AAAA

Laura Beauchamp

Pole Vault